تولید محصولات میناکاری به چه شکل است؟؟

میناکاری هنری 5 هزار ساله میباشد که همواره در میان اقوام مختلف رواج داشته است.از دوران سلجوقیان که میتوان آن زمان را اوج میناکاری در اصفهان دانست تا امروز که در سراسر میدان نقش جهان اصفهان هنرمندان زیادی با شور و عشق مشغول ساخت این ظروف زیبا و نفیس هستند، به همین علت است که اصفهان را هم در گذشته و هم در حال حاضرمیتوان مهد میناکاری دانست.


ساخت ظروف میناکاری


تولید محصولات میناکاری شامل چندین مرحله ی بسیار ظریف و مهم است و کوچک ترین اشکال و یا حواس پرتی میتواند، باعث ضربه زدن به کیفیت اثر بشود. در اولین مرحله ی آن بایستی ظرف مسی مورد نظر که اصطلاحا آن را زیرساخت می نامند، آماده گردد یعنی کیفیت ظرف و برجستگی یا فرورفتگی های آن بررسی میگردد و در صورت لوزم اصلاح شود.میناکاران این مرحله را هوار کردن می نامند.


گلدان مینا


خرید

قیمت : 65000 تومان 

در مرحله ی دوم قبل از هر کاری زیرساخت مورد نظر باید لعاب کاری شود. پس از لعاب کاری که در آن ظرف به رنگ سفید در می آید، بایستی به کوره برود و تحت حرارت زیاد این رنگ تثبیت شود، کوره کاری علاوه بر تثبیت رنگ، براقی زیرساخت را نیز سبب میشود.دقت کنید که دمای کوره بایستی متناسب باشد و کم و زیاد شدن آن یه هر دلیلی میتواند تمامی زحمات میناکار را به یک باره از بین ببرد.


گلدا میناکاری مشبک


پس از نقاشی و رنگ آمیزی دقیق و با ظرافت لازم است که دوباره ظروف میناکاری شده به کوره بروند تا برای آخرین بار با دیدن حرارت حدود 700 درجه هم زیباتر و هم برق تر گردد.حال بر روی اثر مینا مجددا با لعاب شفافی پوشانده میشود، تا این شفافیت جلابخش انواع ظروف میناکاری اصفهان گردد.اکنون ساخت ظروف میناکاری به اتمام رسیده است و بایستی حاصل دسترنج هنرمند به بازار عرضه گردد.


گلدان میناکاری با جعبه چوبی


خرید

قیمت: 95000 تومان

گلدان های میناکاری از زییاترین آثار هنرمندان اصفهانی میباشد که در بعضی مواقع با کمی خلاقیت درون جعبه ی مشبکی قرار میگیرند تا زیباییش چند برابر گردد.