انواع ظروف میناکاری اصفهان با طرح های مختلف

اصفهان را میتوان کانون میناکاری در ایران دانست.تمامی اساتید برجسته ی میناکاری در اصفهان جمع شده اند تا با تولید انواع محصولات میناکاری، بتوانند علاوه بر وضعیت اقتصادی جامعه، فرهنگ اصیل ایرانی را رونق بخشند و حتی این فرهنگ و تمدن با اصالت را به اقوام و ملل مختلف در سراسر نقاط جهان معرفی نمایند.


گلدان میناکاری طرح گل و مرع


در اصفهان انواع ظروف میناکاری شامل گلدان، بشقاب، قندان و... تولید و به بازار عرضه می شوند.طرح ها و نقش هایی که هنرمندان اصفهانی برای آنها به کار میبرند، بسیار زیاد است.از مهم ترین آنها میتوان به طرح های اسلیمی، ختایی و گل و مرغ نام برد.گاهی نیز د طراحی برخی ظروف از ترکیب این سه طرح استفاده میگردد.اگر به این طرح ها کمی دقت نمود، میتوان دریافت که همگی آنها از طبیعت الهام گرفته اند.


گلدان مینا طرح گل و مرغ


خرید


به طور مثال طرح اسلیمی که یکی از پرکار ترین طرح ها در ساخت ظروف میناکاری اصفهان است، طرحی ویژه از یک درخت ارائه میدهد که شاخه ها و برگ های آن به صورت آراسته در هم پیچش دارند.خاصیت اسلیمی نظم خاص و چشم نوازی است که میان اجزای آن به وضوح دیده میشود.تمامی منحنی های نقوش اسلیمی جهتی به بیرون دارند که این خود، گرایش به بی نهایت را نشان میدهد.


هفت سین میناکاری


ختایی یکی دیگر از نقوش پرکاربرد در میناکاری اصفهان است.طرح های ختایی ترکیبی از گل و غنچه و بوته هستند، در میان نقوش ختایی حک شده بر روی ظروف یک وحدت کم نظیری رویت میشود، چرا که تمامی طرح ها با پیچ و خم های موزون و به هم پیچیده در میان هم قرار گرفته اند.شاید برخی معتقد باشند که نقش های گل و بوته ی ختایی در طبیعت یافت نمیشود، اما باز هم میتوان گفت از طبیعت الهام گرفته شده است.


قیمت ظروف هفت سین مینا


خرید


گلدانی که در فروشگاه تک سبد ارائه شده است، با نقوش گل و مرغ مزین گشته و با قیمت 79000 تومان به فروش میرسد.

در هر کدام از ظروف هفت سین مینا میز نقشی زیبا و منحصر به فرد کار شده است و قیمت این هفت ظرف 228000  تومان میباشد.